Zákaznická podpora:774 777 527info@ceskybazen.cz

o TEPELNÝCH ČERPADLECH a ohřevu bazénové vody - jak na ně.

Jak nejlépe vyhřívat bazén?

Dřívější solární panely vystřídal nový hit – tepelná čerpadla. Jejich výhodou jsou značné energetické úspory, možnost řídit rychlost přidávání tepla a vysoká účinnost ohřevu. Na rozdíl od solárních panelů zde také nejste odkázáni na slunečné dny – bazén si můžete přitopit prakticky kdykoliv.

JAK TEPELNÁ ČERPADLA FUNGUJÍ?

Využívají tepelnou energii z okolního vzduchu a pomocí výměníku ohřívají bazénovou vodu. Tepelné čerpadlo spotřebuje méně než 20 % energie klasického tepelného ohřívače, a přesto z každého vloženého kW elektrické energie získáte průměrně 7 kW topného výkonu. Tepelná čerpadla fungují při teplotách nad nulou, obvykle až při 7 °C. Nejlepšího výkonu s nimi dosáhnete při teplotách nad 15 °C.

Jak vybrat správné tepelné čerpadlo?

Nejdůležitější je samozřejmě velikost bazénu. Pokud se ale velikost vašeho bazénu blíží limitu čerpadla a vy preferujete opravdu teplou vodu na koupání, doporučujeme raději zvolit o něco silnější tepelné čerpadlo. Důležitý je také topný faktor (tedy poměr výkonu a příkonu). Pokud například do zařízení vložíte 1 kW energie a voda se ohřívá energií 5 kW, hovoříme o topném faktoru 5.

Rapid Mini RM04N

Je tepelné čerpadlo hlučné?

Nemusíte se bát, jeho hlučnost dosahuje asi úrovně klimatizace, tedy přibližně okolo 60 decibelů (při výkonu od 11 kW).

STAVEBNÍ PŘÍPRAVA A ISTALACE

Před zapojením tepelného čerpadla elektrikářem, je nutné mít splněné dva základní body přípravy – těmi je to příprava tzv. bypassu v boxu u bazénu nebo strojovně příslušenství a také příprava stavební.

Pokud pořizujete bazén a investici do tepelného čerpadla plánujete až v budoucnu, 20150511_092708doporučujeme nechat si od bazénářů vytvořit tzv. bypass (soustava ventilů a trubek), na které se pak čerpadlo jednoduše napojí. Investice do instalačního materiálu se může pohybovat v rozmezí 1200 –  2000 Kč, ale vyplatí se.

Pro usazení zařízení je nezbytný zpevnění podklad, např. dlažba nebo nízká zídka (viz obrázek vpravo). K němu pak musí z boxu vést potrubí od baypassu, na které pak bazénový technik zařízení zapojí. Zmíněné potrubí by v ideálním případě mělo být vedené až k místu, kde čerpadlo bude. Některé bazénové firmy vám mohou přípravu potrubí vyvést jen u boxu a ne až k místu, kde bude zařízení v budoucnu usazeno. V tom případě záleží, jak hluboko jsou trubky v zemi vedené, aby se mohly odkrýt.

NA CO SI DÁT POZOR PŘI ELEKTROINSTALACI ČERPADLA?

Elektroinstalaci provádí elektrikář. Nejlepší je pořízení tzv. spínavé zásuvky pro tepelné čerpadlo i filtrační set zároveň.  Některá čerpadla mají spínání vlastní a musí se dát velký pozor, aby zapínání obou zařízení byla nastavena ve stejný čas.

Kam tepelné čerpadlo umístit?

Doporučujeme co nejblíže bazénové technologie. Platí pravidlo, že čím delší vedení, tím nižší tepelný výkon. Pro optimální výkon je také dobré instalovat čerpadlo na slunné místo. Sací otvor by měl mít kolem sebe 30 cm prostor (z praxe víme, že stačí i 10 cm, ale doporučujeme 30). Výdechový otvor musí mít minimálně 3 m volný prostor, aby se nezarážel o předměty. Do zařízení by také nemělo pršet a doporučujeme ho umístit dále od rostlin. Nedávejte ho přímo na trávu, doporučujeme raději zvolit zpevněnou plochu.

Plechová čerpadla musí být umístěna pod stříškou, aby na ně nepršelo. Prohlédněte si ukázku šikovně vytvořeného přístřešku pro bazénovou technologii. Z jedné strany umítěné bazénové tepelné čerpadlo a zdruhé strany ostatní bazénová technologie jako filtrační jednotka, čerpadlo apod.

Umístění bazénového tepelného čerpadlo pod stříšku Zakrytí tepelného čerpadla Box pro bazénovou technologii Bazénová technologie z druhé strany boxu

Co dále ovlivňuje výkon tepelného čerpadla?

Důležitá je zejména izolace. My používáme při instalaci často Tubex, který koupíte běžně ve vodoinstalatérských potřebách. Skvělé je také, pokud máte bazén zakrytý zastřešením, tehdy bude efekt přitápění největší.

Potřebujete poradit s výběrem tepelného čerpadla? Konktaktujte nás, jsme připraveni vám pomoci.