Léto je za dveřmi a vy jistě máte plné ruce práce s přípravou své zahrady a bazénu na další sezónu. Pro usnadnění odzimování vašeho bazénu jsem vyzpovídala naše servisní techniky, aby mi celý proces popsali krok po kroku. Snad vám celou přípravu bazénu na léto usnadní.
DILATAČNÍ PLOVÁKY
Prvním krokem je demontáž dilatačních plováků, které se před zimou úhlopříčně upevňují ke stěně bazénu a zabraňují vrstvě ledu poškodit bazénový skelet. Je nutné také vyjmout dilatační plovák válcovitého tvaru ze skimmeru a dilatační zátky trysek.
OBĚHOVÉ ČERPADLO
Dalším krokem je technologie. Oběhové čerpadlo se namontuje zpět na paletu sestavy, propojí se hadicemi, nejprve shora od filtrační nádoby, a pak hadicí, která vede z druhé strany z boku od skimmeru. Poté se musí našroubovat vypouštěcí ventilek tohoto oběhového čerpadla. Před utažením transparentního víčka zkontrolujeme, zda je košíček vyčištěný a víčko důkladně utáhneme.
FILTRAČNÍ SESTAVA
U filtračního setu je zapotřebí zkontrolovat těsnost šroubení. Páku 6-ti cestného ventilu dáme do polohy filtrace a našroubujeme do spodu nádoby vypouštěcí ventilek.
VENTILY
Pro zdárný cirkulační průtok vody na trasách musí být otevřeny všechny dvoucestné ventily.
PROTIPROUD
Čerpadlo protiproudu uvedeme do provozu obdobně. Závity pečlivě utáhneme, namontujeme vypouštěcí ventilek na spodní část tělesa čerpadla a otevřeme ventily.
OSVĚTLENÍ
Z paraboly podhladinového osvětlení musíme vyjmout naskládaný polystyrén a upevnit do stěny aretačními šrouby. Poté se nastaví do správné polohy.
TEPELNÉ ČERPADLO
V případě, že se na podzim minulého roku demontovalo i tepelné čerpadlo, je zapotřebí ho připevnit ve zpětném chodu demontáže. Promažeme, utáhneme, otevřeme dvoucestné ventily, zapojíme do el. sítě a zkontrolujeme správné nastavení požadované teploty vody.
SKIMMER
Pokud byla při zazimování demontována klapka skimmeru, je zapotřebí ji zasadit zpět, zasunout skimmerový košíček hrubých nečistot a zaaretovat.
FINÁLNÍ VYČIŠTĚNÍVyčištění bazénu si provádí každý bazénář podle svého zvyku. Někdo vodu zcela vypouští a celý skelet bazénu důkladně myje a čistí speciálními přípravky. Někdo vodu jen dopouští, skelet čistí mechanicky, tedy bazénovým vysavačem a ostatní nechává na průběhu čištění filtrační sestavy. V případě přelivného bazénu, býváje potřeba vyčistit i přelivnou nádrž. Po dopuštění žádané hladiny vody do bazénu, doporučujeme kontrolu těsnosti spojů před zapnutím systému. NA ZÁVĚRvstupuje do děje bazénová chemie. Pro správné ošetření bazénové vody pro zahájení koupací sezóny je především zapotřebí srovnat PH vody do ideálních hodnot 7,2 až 7,6. Pro nastartování vody je určen přípravek Chlór Start nebo Chlór šok. Oba vyčistí vodu a připraví na koupání. Účinné látky Chlór Startu zůstávají ve vodě dlouho po aplikaci, tím vodu dlouhodobě čistí. Chlór Šok brzy vyprchá, ale zato ho můžeme na rozdíl od Chlór Startu používat pravidelně. V případě, že má bazén napojené solonizační zařízení, je zapotřebí doplnit patřičné množství soli do ideálu, resp. do stupnice, na kterou jste zvyklí, tedy od 20 do 100%. Při napuštění celého obsahu vody se dávkuje sůl znovu, na celý objem vody, tedy 5 kg soli na m3. |
Náš vylepšovák pro vás:
Pro jistotu utěsnění závitů je doporučujeme obtočit těsnícím vláknem, pokud tak neprovedli montéři při montáži bazénového příslušenství.
Životnost těsnících o-kroužků (gumiček) prodloužíte tím, že je pomažete silikonovou vazelínou. Navíc se vám závity v budoucnu budou otevírat lépe.
Naše rada na závěr:
Nic nezkazíme, když se provede prvotní proplach filtračního média + zafiltrování. Objem pískového filtru bude při nastartování bazénu již čistý a získáme tak pocit dokonalé obsluhy a dobrého startu.
Máme takové dobré pravidlo, že pro udržení čisté vody v bazénu, musí celý objem bazénu za jeden koupací letní den protéci přes pískovou náplň třikrát.
Přejeme Vám, ať vám jde práce od ruky. Na vaše dotazy odpovídáme na telefonu 774 777 527.