Zákaznická podpora:774 777 527info@ceskybazen.cz

Jak nejlépe upravovat bazénovou vodu?

Hledáte efektivní způsob úpravy bazénové vody? Určitě něco víte o jejím chlórování, ale chcete se více dozvědět o dalších možnostech? Slyšeli jste už o ionizaci nebo solonizaci? V dnešním článku získáte přehled o různých způsobech úpravy vody v bazénu a můžete se rozhodnout se pro ten, který je pro vás ideální.

Bazénová chemie je spolehlivá klasika, ALE CO KDYŽ... Aplikace bazénového chlóru v tabletě 5v1

1) Velkou výhodou bazénové chemie je její dostupnost. Každý většinou začíná s chlórovými přípravky a pak se případně posouvá dál. Bazénová chemie ale není jen chlórová, zajímavou alternativou jsou kyslíková nebo „univerzální“, které chlór neobsahují.

Nevyhovuje vám chlór? Jaké další máte možnosti?

2) Chlór nemá spousta lidí ráda, především alergici. Kromě chlórové chemie se také v praxi můžete setkat s kyslíkovou či „univerzální“ bez chlóru. Kyslíková chemie je nicméně dražší než chlór a není tak rozšířená – neprodává ji každý obchod s bazénovým příslušenstvím. S ohledem na vyšší cenu se její používání příliš nevyplatí. Univerzální chemii lze aplikovat přímo do skimmeru nebo přelivné nádrže, ale raději vám doporučujeme postupovat jako u běžné chlorové chemie.

Nechcete používat chemii? Zkuste ionizátor, UV sterilizátor či solonizační jednotku pro bezchlórovou úpravu vody

3) Ionizátor je vlastně první zařízení vyvinuté pro bezchlórovou dezinfekci. Sníží vám spotřebu chlóru v bazénu asi o 90 %. Vodu čistí elektrolýzou – voda jednoduše protéká mezi sadou elektrod z mědi, stříbra a zinku. Nevýhodou je ubývání elektrod, které je třeba asi každé 2 týdny sledovat. Životnost elektrod se běžně pohybuje okolo 2 let. 

4) UV zářič (sterilizátor) je o trochu méně šetrná než ionizační jednotka. Sníží vám spotřebu chloru o 80 %. UV lampa je uzavřena v ochranném pouzdře, které zabraňuje vypouštění záření do okolí. Při používání tohoto zařízení pro úpravu vody UV zářením se musí filtrovat mnohem více než bez ní, přibližně dvojnásobnou dobu. Běžná životnost se pohybuje okolo 4 000 hodin, vydrží teda asi dvě koupací sezony při provozu 12 hodin denně.

5) Solný chlorátor (solonizační jednotka) je nejnovějším zařízením na úpravu bazénové vody, které sníží spotřebu chlóru asi od 90%. Solný chlorátor funguje na principu elektrolýzy. Slaná bazénová voda se přeměňuje na látky, které dezinfikují vodu. Například volný chlór nezapáchá a je šetrný k lidskému organismu. Solný chlorátor je ze všech zmíněných způsobů nejšetrnější a navíc nenáročná na údržbu. Na začátku koupací sezony stačí koupit pytle soli a dále již nemusíme náplně kontrolovat. Jedinou nevýhodou je nutnost používat v bazénu titanové, plastové či keramické materiály. Kovové součástky by mohly působením soli korodovat.

 Ionizér UV sterilizátor Solný chlorátor

Shrnutí A POROVNÁNÍ ZAŘÍZENÍ ZAŘÍZENÍ NA ÚPRAVU VODY:

Všechna zařízení jsou určena na ničení řas, parazitů, plísní, vyrů, kvasinek a bakterií, ale i tak nějakou tu chlórovou chemii  používat musíte, i když ve velmi omezeném množstí. Šokovou aplikaci doporučujeme provádět preventivně jednou za 2-4 týdny podle potřeby. Nevyhnete se ani tzv. „univerzální“ chemii, především jako přípravky na úpravu PH, které měřit pravidelně raději musíme.

Solný chlorátor je ze všech 3 přístrojů na úpravu vody nejvýkonější. Ale jako u jediné byste neměli mít nerezové v bazénu.

U solného chlorátoru a Ionizátoru můžete nastavovat intenzitu výkonnosti, výkon UV sterilizátoru je konstatní. Tedy pokud chci více čistit, musím déle filtrovat.

 

Zaujalo vás nejvýkonnější zařízení na úpravu bazénové vody? Více o dokonalých solničkách a jejich blahodárných účincích čtěte v dalším článku... Třeba vás tam taky čeká nějaká sleva :)