Kdy a jak zazimovat venkovní bazén?

Jak postupovat při zazimování bazénu? Není to taková věda, jak se může zdát. Řiďte se našich techniků ověřeným postupem a zazimovat bazén zvládnete sami bez odborné pomoci.

Kdy zazimovávat bazén?

Se zazimováním bazénu počkejte, až teplota vody tvale klesne pod 10 °C. Do té doby je vhodné mít technologii v provozu jako během koupací sezóny, aby se voda před zazimováním nezkazila.

Které bazénové doplňky je potřeba pořídit?

K zazimování potřebujete doplňky jako zimní dilatační plováky, zimní plovák do skimmeru a gumové zátky do trysek, které můžete opakovaně používat každý rok. Dilatační plováky se dávají přes celou délku bazénu, většina jich  má délku 0,5 m, takže např. na 6 m bazén, potřebujete 12 plováků.

Zazimování bazénu pomocí dilatačních plováků

Jak postupovat při přípravě vody na zimu?

1)    Voda musí být čistá, nezabarvená bez řas a bez mechanických nečistot (např. listí), proto ji nejprve vyluxujte.
2)    Propláchněte písek nastavením šesticestného ventilu do polohy „Proplach“.
3)    Vodu u venkovních zabudovaných bazénů je nutné odpustit pod namontovanou technologii (skimmer, trysky, světlo, protiproud), 30 cm pro bazény bez zastřešení, u zastřešených stačí jen 10 cm. Vodu vypustíte tak, že na šesticestném ventilu nastavíte polohu  „Odpad“ a necháte ji volně vytéct.
4)    Na konec je nutné zazimovat speciálním zazimovacím roztokem. Jeho funkcí je omezení tvorby řas, tvorby minerálních zákalů, usazování sedimentů a usnadní čištění před jarním zprovozněním.

Aplikace zazimovacího prostředku

Jak postupovat při zazimování bazénové technologie?

1)    Kovové schůdky se uvolní pomocí šroubů umístěných pod okrasnou patkou a uloží se.
2)    Světla vyjměte na okraj bazénu, zabalte do igelitu, paraboly ve stěně bazénu se sdilatujte polystyrenem.
3)    Demontujte vtokové trysky a zazátkujte je zimními zátkami.
4)    Z hadic vyčerpejte vodu (nejlépe profouknutím stlačeným vzduchem) a ventily nechat otevřené, aby voda mohla vykapat.
5)    Vypusťe vodu z čerpadla a filtrační nádoby - spodním vypouštěcím šroubem, který musí přes zimu zůstat uvolněný. Na čerpadle odšroubujte vypouštěcí ventil a uložite na suché a teplé místo bez mrazu. Rukojeť šesticestného ventilu na filtraci nastavte tak, aby byla v mezipoloze.
6)    V případě, že je u bazénu dnová výpusť a filtrace je umístěna v boxu, je potřeba dobře zaizolovat jak koncové vedení, tak i samotný box, který je vysušte a utěsněte.
7)    Bazén se zabezpečí dilatací proti nadměrnému tlaku ledu tak, že se na hladinu se na délku vyrovnají dilatační plováky.
8)    Do skimmeru se našroubuje skimmerový dilatační plovák nebo-li zátku, který je vhodné povléci igelitem tak, aby dešťová, ev. tající voda nestékala dovnitř skimmeru.

Nejdůležitější body:

  • Voda před zazimováním musí být čistá jako v koupací sezóně.
  • Hladina vody 10-30 cm pod úrovní technologie.
  • Čerpadlo se ukládá do tepla mimo mráz.
  • Ventily se nechávají otevřené, aby mohla voda vykapat.
  • Dilatační plováky patří nejen po celé délce bazénu, ale i do skimmeru.

 

Detail spoje dilatačních plováků

NAŠE DOPORUČENÍ: Skutečně čekejte, až budou teploty vody pod 10C?

Ve vodě, která má pod 10C jsou výrazně sníženy bakterie a řasy a jiné mikroorganismy. Zazimovací prostředek vodu zakonzervuje, proto je velmi důležité snížit jejich množství na minimum. Jedině tak lze zajistit, že bude voda na jarním zprovoznění připravená.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení