Zákaznická podpora:774 777 527info@ceskybazen.cz

Kdy a jak zazimovat venkovní bazén?

Jak postupovat při zazimování bazénu? Není to taková věda, jak se může zdát. Řiďte se našich techniků ověřeným postupem a zazimovat bazén zvládnete sami bez odborné pomoci.

Kdy zazimovávat bazén?

Se zazimováním bazénu počkejte, až teplota vody tvale klesne pod 10 °C. Do té doby je vhodné mít technologii v provozu jako během koupací sezóny, aby se voda před zazimováním nezkazila.

Které bazénové doplňky je potřeba pořídit?

K zazimování potřebujete doplňky jako zimní dilatační plováky, zimní plovák do skimmeru a gumové zátky do trysek, které můžete opakovaně používat každý rok. Dilatační plováky se dávají přes celou délku bazénu, většina jich  má délku 0,5 m, takže např. na 6 m bazén, potřebujete 12 plováků.

Zazimování bazénu pomocí dilatačních plováků

Jak postupovat při přípravě vody na zimu?

1)    Voda musí být čistá, nezabarvená bez řas a bez mechanických nečistot (např. listí), proto ji nejprve vyluxujte.
2)    Propláchněte písek nastavením šesticestného ventilu do polohy „Proplach“.
3)    Vodu u venkovních zabudovaných bazénů je nutné odpustit pod namontovanou technologii (skimmer, trysky, světlo, protiproud), 30 cm pro bazény bez zastřešení, u zastřešených stačí jen 10 cm. Vodu vypustíte tak, že na šesticestném ventilu nastavíte polohu  „Odpad“ a necháte ji volně vytéct.
4)    Na konec je nutné zazimovat speciálním zazimovacím roztokem. Jeho funkcí je omezení tvorby řas, tvorby minerálních zákalů, usazování sedimentů a usnadní čištění před jarním zprovozněním.

Aplikace zazimovacího prostředku

Jak postupovat při zazimování bazénové technologie?

1)    Kovové schůdky se uvolní pomocí šroubů umístěných pod okrasnou patkou a uloží se.
2)    Světla vyjměte na okraj bazénu, zabalte do igelitu, paraboly ve stěně bazénu se sdilatujte polystyrenem.
3)    Demontujte vtokové trysky a zazátkujte je zimními zátkami.
4)    Z hadic vyčerpejte vodu (nejlépe profouknutím stlačeným vzduchem) a ventily nechat otevřené, aby voda mohla vykapat.
5)    Vypusťe vodu z čerpadla a filtrační nádoby - spodním vypouštěcím šroubem, který musí přes zimu zůstat uvolněný. Na čerpadle odšroubujte vypouštěcí ventil a uložite na suché a teplé místo bez mrazu. Rukojeť šesticestného ventilu na filtraci nastavte tak, aby byla v mezipoloze.
6)    V případě, že je u bazénu dnová výpusť a filtrace je umístěna v boxu, je potřeba dobře zaizolovat jak koncové vedení, tak i samotný box, který je vysušte a utěsněte.
7)    Bazén se zabezpečí dilatací proti nadměrnému tlaku ledu tak, že se na hladinu se na délku vyrovnají dilatační plováky.
8)    Do skimmeru se našroubuje skimmerový dilatační plovák nebo-li zátku, který je vhodné povléci igelitem tak, aby dešťová, ev. tající voda nestékala dovnitř skimmeru.

Nejdůležitější body:

  • Voda před zazimováním musí být čistá jako v koupací sezóně.
  • Hladina vody 10-30 cm pod úrovní technologie.
  • Čerpadlo se ukládá do tepla mimo mráz.
  • Ventily se nechávají otevřené, aby mohla voda vykapat.
  • Dilatační plováky patří nejen po celé délce bazénu, ale i do skimmeru.

 

Detail spoje dilatačních plováků

NAŠE DOPORUČENÍ: Skutečně čekejte, až budou teploty vody pod 10C?

Ve vodě, která má pod 10C jsou výrazně sníženy bakterie a řasy a jiné mikroorganismy. Zazimovací prostředek vodu zakonzervuje, proto je velmi důležité snížit jejich množství na minimum. Jedině tak lze zajistit, že bude voda na jarním zprovoznění připravená.