Zákaznická podpora:774 777 527info@ceskybazen.cz

Jak na úpravu slané vody? Vše o solných chlorátorech.

K čemu je solný chlorátor vlastně dobrý a jaký si pořídit?

Solné chlorátory dobývají bazénářský svět. Pomalu, ale jistě ustupujeme od používání běžné bazénové chemie, ať už z důvodu vyšších provozních nákladů nebo proto, že nám prostě jen nevoní. Říkáte si, obyčejná sůl, co je na ní tak „zázračného“?

Sůl nad zlato“. Nebo snad „Sůl nad chemii?“

Jedna z předních výhod solných chlorátorů je, že během procesu nevznikají žádné škodlivé látky a celý čistící proces je prospěšný nejen lidské pokožce, ale i okolí bazénu či přírodě.SC-W15-2

  • dlouhodobě nejekonomičtější způsob bezchlórové dezinfekce vody
  • příjemná a čirá bazénová voda
  • žádné vysychání pokožky
  • příznivé účinky pro celé tělo, i pro osoby s citlivou pokožkou
  • žádný „chlórový zápach"
  • žádné ruční dávkování chemikálie, stačí jen jednou aplikovat sůl
  • žádná spotřeba soli při dezinfekci, sůl z vody nevyprchá
  • žádná manipulace a skladování nebezpečných látek
  • žádné úrazy a zranění chlorovým granulátem nebo chlorovým louhem
  • ekologický způsob bezchlórové úpravy vody
  • vhodné pro všechny typy bazénů

Jaké jsou pořizovací náklady a co má všechno solný chlorátor umět?

Náklady na pořízení se liší podle požadovaných funkcí a objemu bazénu. Základní a zároveň nejdůležitější vlastností je úprava bazénové vody pomocí elektrolýzy, využívá slanou vodu k přeměně na látky bojující se znečištěním (jako je volný chlór). Tento chlór ale nezapáchá ani nemění chuť vody a je velmi šetrný k lidskému organismu. Standardem je i schopnost měřit průtok vody v oběhu a poměr koncentraci sole (cena se pohybuje od 15.000 Kč výše). Některá zařízení mají navíc funkci stabilizace PH, kdy solnička sama měří a dávkuje PH (ceny od 25.000 Kč).

Kolik mě bude stát běžný provoz?Bazénová sůl pro chlorinátory

Jediné co k provozu bazénu se solinátorem potřebujete, je pytel soli, který se nejčastěji prodává po 25 kg. Množství použité soli se odvíjí od objemu bazénu, na 1 m3 je potřeba 5 kg sole. Pokud napouštíte celý bazén např. O 30m3, potřebujete 7 pytlů, takže jestli napouštíte vodu od trysek, stačí vám na začátku sezóny pořídit jeden-dva pytle a máte vystaráno.

To je nějaká speciální sůl?

Český a slovenský trh nabízí různé druhy solí - od australské, které jsou dražší (pytel 20 kg seženete od 700 Kč) až po běžné evropské, které jsou levnější (balení 20 kg je k dostání již od 300 Kč). Zlatou střední cestu nabízí sůl chorvatská. Většině zákazníků stačí sůl evropská, z praxe víme, že není potřeba kupovat vyloženě drahou náplň.

 prakticky vylepsovakSůl se sype přímo do bazénu, ale rozhodně se nemusíte bát, že by Vám mohla „vyžrat“ barvu na dně. Ihned po aplikaci doporučujeme zapnout bazénový vysavač, nechat proudit bazénovou vodu ode dna bazénu přes vysavač (i když je bazén čistý). Slaná voda se pak rozproudí po celém objemu bazénu.

Ale nějakou chemii i tak používat musíme...

Běžnou chemii nebo chlorové tablety používat nemusíte. Jediné, co sůl nezvládne, je stabillizace PH. Pokud máte doma vodu s vyšším PH, k solonizaci přikupte ještě balení PH mínus a naopak. PH běžně měříte kapičkovými testery, speciálními pásky apod. To jistě už znáte. Některé solonizační jednotky jsou již vybavené funkcí kontroly dávkování PH. Je to samozřejmě pohodlnější, ale jejich pořízovací cena je vyšší.

http://www.ceskybazen.cz/solne-chloratory/Jak je slaná voda, nebude až moc slaná?

Voda ze solonizační jednotky je až 8x méně koncentrovanější, než-li moře. Pro představu "chutná" jako Vaše slza.

A co když mám doma alergika na chlór.

Pak je solonizační jednotka skvělým řešením. Běžný chlór dráždí pokožku. Už od našich babiček víme, že sůl hojí. Vzpomeňte si na to, jak se lidem u moře léčí různé exémy nebo některé vady pokožky.

Jak se udržuje takové zařízení na úpravu slané vody?

Kontroluje se na stupnici koncentrace soli v bazénu a to od 20 % do 100 %. Vše je jednoduše signalizováno barevnými diodami. Po přečtení návodu vše rychle pochopíte.

Jak se starat o solný chlorátor?

Solonizační jednotka je chytré zařízení. Všechny jednotky na trhu jsou vybavené čidlem pro měření průtoku vody. To si můžete sami nastavit. Přibližně jednou za rok se pročistí tzv. cela. V ní se usazuje sediment z celého procesu. Cela se jednoduše odšroubuje, resp. uvolní a sediment se pomalu mezi prsty oddrolí. Na zimu zařízení zazimujete s ostatním příslušenstvím.

Solný chlorátor pro úpravu bazénové vody SC-M v jednom kompaktním kusuJak solnička vypadá?

Většina solonizačních jednotek se skládá z řídící jednotky (box s displejem) a cely. Novější typy mohou být již sloučené v jednom kompaktním kusu. Rozdíl je v jednoduchosti montáže. Doba jde dopředu. Vzpomeňte si na první mobily. :)

Co by měly mít chlorátory na úpravu slané vody za funkci?

Solonizační jednotky by měly být opatřeny bezpečnostní pojistkou proti nedostatečnému průtoku. V tuto chvíli by se zařízení mělo samo vypnout, aby se nepoškodilo. Doporučujeme si zkontrolovat, zda má jednotka také chytré čidlo, které  vás upozorní na případnou poruchu a raději se samo vypne. Šikovná je také funkce paměti, kdy si solonizace po vypnutí a zapnutí pamatuje poslední nastavenou funkci.

Je možné si pořídit solný chlorátor dodatečně?

Solonizaci je možné dodatečně namontovat do filtračního okruhu k již staršímu bazénu.

Jak se instaluje? Zvládnu to sám?DSC_0282

Instalaci běžné provádí vyučený elektrikář s praxí a praktik bazénář. Solný chlorátor se instaluje na výtlak mezi filtrační jednotku a trysky bazénu. Instaluje se do filtračního okruhu. Pokud si kupujete solničku k novému bazénu, budou ji montéři zapojovat jako poslední zařízení, po čerpadle a filtraci. Ve filtračním okruhu je solnička posledním zařízením, je napojena na filtraci a voda ze solonizačního zařízení ústí přímo do bazénu. Instalace jednotky do stávajícího oběhu trvá cca 4 hodiny. Jestliže se rozhodnete, instalovat u nás zakoupenou solničku sám, zavolejete nám, my vám poradíme jak na to.

Má nějakou nevýhodu?

Při použití tohoto systému čištění nesmí být v bazénu přítomnost žádné nerezové části a to z důvodu nežádané koroze, jako např. schůdky a podobně. Lze použít pouze titanové, plastové nebo keramické materiály.

 

 

Pořád ještě nevíte, zda je solný chlorátor vhodný pro Váš bazén? Zavolejte nám na 774 777 527, můžeme to probrat po telefonu.

 

Myslíte si, že solný chlorátor  není pro vás to nej, ale hledáte zařízení pro bezchlórovou úpravu vody? Mrkněte na článek o zařízeních na úpravu vody.