Zákaznická podpora:774 777 527info@ceskybazen.cz

Chemie a problémy s bazénovou vodou? Řešení najdete zde.

Máte jakýkoliv problém s bazénovou vodou? Připravili jsme pro vás návod, jak postupovat, když vás trápí PH, máte zbarvenou vodu nebo se jen zajímáte o prevenci vzniku níže uvedených problémů. Zde je řešení pro 13 nejčastějších problémů.

PH A CHLOR

1. PROBLÉM: Byla naměřena nízká hladina chlóruTestování PH a chlóru ve vodě

Zkontrolujte přítomnost chlorové tablety 3v1 Triplex nebo 5v1 Total Blue v plováku, popřípadě doplňte. Triplex obsahuje antiřasu, vločkovač a chlór. Tableta Total Blue umí navíc stabilizovat PH a projasňovat vodu. Pokud váš bazén zlobí nestabilní PH, můžete zkusit právě 5v1 Total Blue.

Pokud je v chlorátoru normálně přítomna tableta, proveďte aplikaci chlóru Chlór šokem nebo Chlórovým granulátem rychlorozpustným pro tvrdou vodu. V případě, že máte vodu měkkou Chlór šokem nebo CH-Granulátem 70%. Doporučujeme ji provádět cca jednou za 2 – 4 týdny dle potřeby).

Nízkou hladinu chlóru budete mít, pokud vlastníte zařízení na bezchlórovou úpravu bazénové vody (solonizační jednotku, ionizér nebo UV sterilizátor), to tabletu pak nepotřebujete a šokovou aplikaci bezdůvodně provádět nemusíte.

2. PROBLÉM: Byla naměřena vysoká hladina chlóru

Vodu jsme předávkovali chlórovým přípravkem, a proto jeho hladinu teď musíme srazit Chlór stopem.

3. PROBÉM: Silný chlórový zápach

V plováku nesmí chybět chlórová tableta

Voda byla výrazně přechlorovaná, proto obsahuje vysokou hladinu chlóru vázaného, na kterou by Chlór stop nestačil. Část aplikovaného chlóru zničila bakterie (= tzv. volný chlór) a zbylé nadbytečné množství chlóru (= tzv. vázaný chlór), pro které bakterie k ničení nezbyly, ve vodě nečinně zůstal. Množství vázaného chlóru je tak mnohem větší než volného chlóru.

Abychom vázaný chlór ve vodě zneškodnili, musíme paradoxně opět aplikovat chlórovou chemii, a to asi až v trojnásobné dávce, než když uvádíme bazén do provozu - Chlór šok, Chlór start do tvrdé vody můžeme ještě použít Chlórový granulát rychlorozpustný a do měkké CH-Granulát 70%. Nově použitý chlór (=tzv. volný) zahubí nežádoucí zapáchající chór (= tzv. vázaný).

 

4. PROBLÉM: Naměřena hodnota PH do 7,1 nebo nad 7,7 (vč.)

Základem zdravé bazénové vody je vyvážené PH v rozmezí 7,2 – 7,6. Pro snížení vysokého PH nad 7,6 použijeme PH - a pro zvýšení nízkého PH do 7,1 (vč.) PH +.

Hodnotu PH přeměřujeme preventivně každý týden a také vždy, když máme s vodou nějaký problém a chystáme se aplikovat jakýkoliv přípravek. Jedině při stabilizovaném PH pracuje chemie tak, jak má. Výjimkou jsou Antiřasa nebo Algicit speciál, kterým nižší nebo vyšší PH nevadí. Pokud má vaše bazénová voda vyšší PH raději přeměřte i chlór, pravděpodobně bude jeho hladina velmi nízká a voda bude tak náchylnější k bakteriím. Pokud je hodnota PH vyšší jen mírně, např. o jeden stupeň, nemusíte si s tím dělat starosti, jakmile se začnete koupat a běžně používat bazén, lidská pokožka, která má PH nižší, hodnotu PH mírně srazí dolů.

5. PROBLÉM: Nedaří se mi upravit hodnotu PH

Nejprve musím změřit alkalitu pomocí proužkového nebo kapkového testeru. Pokud je nízká, použiji přípravek Alkalita. S vyšší vám pak poradíme my, proto nás raději nejprve kontaktujte.

Vysoká nebo nízká alkalita způsobuje to, že přípravky PH fungují jen minimálně nebo vůbec. Při vysoké alkalitě bývá PH také vysoké, při nízké bývá PH nízké nebo velmi kolísavé.

DNO A STĚNY BAZÉNU

6. PROBLÉM: VÁpenatý okraj bazénu, drsné dno a stěny

Vodní kámen stojí za usazeninami ve vašem bazénu. S tvrdou vodou bojujeme podle toho, kdy ji napouštíme. Do již stávajcí vody, která neobsahuje kovy, použijeme Calzestab eisenex, pokud tvrdá voda kovy obsahuje, poradí si s ní Metal magic. Přípravek Prevent je pak vhodný pro nově napuštěnou vodu i s obsahem kovů, jak název napovídá, jedná se o prevenci tvorby vodního kamene, ale již vzniklý odstranit neumí. Podobně poslouží Snížení tvrdosti, který lze do vody neobsahující kovy přidávat i po napuštění.

Ještě před napuštěním, doporučujeme očistit bazénový skelet kyselými přípravky, jako jsou Základní čistič, Superčistič nebo Compactal.

Zelená voda v bazénu - řasa

7. PROBLÉM: Kluzké dno a stěny bazénu, anebo zelená zakalená voda

Jestli jsou stěny a schodiště bazénu kluzké, je voda napadena řasou. To se běžné stává v horkém počasí nebo po vydatných deštích. Řasy se u tvrdé vody zbavíme přípravkem Chlór šok nebo Chlórovým granulátem rychlorozpustným.

Pro měkkou vodu je vhodné použít CH-Granulát 70% nebo Chlór šok. S mírnou řasou si může poradit filtrační systém. Pokud ale voda zbělala, je to proto, že ve vodě bylo příliš velké množství řas, které filtrace nezvládla pojmout a zbělala následkem umrtvení chlórovým přípravkem. Pro další postup čtěte níže.

BARVA A STRUKTURA VODY
8. PROBLÉM: Bílá bazénová voda

To se stalo následkem umrtvení řasy chlórovým přípravkem, kdy ji filtrační oběh nedokázal pobrat. Nezbývá, než se odumřelé řasy zbavit. Do vody aplikujeme přípravek Vločkovač, Jiskra nebo Floccker vločkovač. Poté vypneme filtrační systém, aby se řasa mohla usadit na dno a my ji mohli vysát ven mimo bazén.
Vločkovač zanáší filtrační písek, proto ho musíme proprat přes zpětné praní, následně výplach. Vločkovač nepoužívejte, pokud jste majiteli solného chlorátoru na bezchlórovou úpravu vody ve vašem bazénu.

9. PROBLÉM: Mléčný kalný zákal

Jestliže se nám bazénová voda změní v mléčný kalný zákal, pravděpodobně jsme ji předávkovali vločkovačem. Jedinou možností je přistoupit k netradičnímu kroku a znečistit vodu vápennou omítkou. Vločkovač se na ni naváže a když vypneme filtrační oběh, usadí se na zem. Pak je vysajeme ven. Pročistíme filtraci přes zpětné praní a výplach, popřípadě vyměníme písek a vodu dopustíme. Jestliže ani tento postup nepomůže, musíme vodu vypustit a bazén znovu naplnit čistou vodou.

Aplikace bazénové chemie do bazénu

10. PROBLÉM: Barevně zakalená voda po napuštění

Jestliže se rozhodneme ušetřit náklady na vodě při napouštění bazénu a zvolíme neověřený zdroj se špatnou kvalitou vody, jako například studnu, může se stát, že se nám počáteční investice nemálo prodraží.
Jako vždy musíme nejprve srovnat PH a pak aplikujeme šokovou chemii Chlór šok nebo Chlórový granulát rozpustný. Voda s největší pravděpodobností změní barvu. Postupujeme stejně, jako kdybychom měli ve vodě řasu, a nečistoty vyvločkujeme, vysajeme mimo bazén a filtraci pročistíme zpětným praním a výplachem.

11. PROBLÉM: Zbarvená voda po šokovém ošetření vody

Nepříjemné zbarvení vody může být reakcí na předchozí šokové ošetření vody. Zvýšený obsah nějaké látky nám pak různě zbarvuje vodu. Mangan a železo barví vodu dohněda, pokud voda obsahuje ještě nějaké organické nečistoty nebo vodní kámen, může být navíc kalná. Hořčík dává vodě černý nádech. Pokud je bazénová voda průzračná zelená s nádechem do tyrkysova, má to na svědomí měď, železo pak dává zelené vodě nažloutlý nádech.

12. PROBLÉM: Pěnivá voda

Stane-li se z bazénu pěnivá koupel, nejspíš jsme použili nevhodný čistící přípravek. V tomto případě je jedinou možností vypustit bazénovou vodu a poté pročistit filtrační písek a okruh přípravkem Filter cleaner.

13. PROBLÉM: Koroze kovových částí

Kororují-li kovové části našeho bazénu, je to vlivem nižší kyselosti bazénové vody, tu dorovnáme přípravkem PH+.

 

 

Přejeme vám stále čistou a zdravou vodu ve vašem bazénu. :) Budete-li mít jakékoliv dotazy, neváhejte nás kontaktovat na 774 777 527.